Bilgilendirme: İnternet sitemiz yenilendi. Fikirlerini bizimle paylaş.

EcoTex Standardı

EcoTex Standardı

EcoTex Standardı

OEKO TEX Standardı eko tex 100 ya da Oeko-Tex (Öko-tex) 100 standardı olarak adlandırılır. Uluslararası sertifikalandırma standardı olan Oeko-Tex 100 tekstil firmaları ve bu firmalara ürün temin eden firmalar için, çevre kirliliği ve ekolojik dengenin korunması için 1992 yılında geliştirilmiş bir standarttır.

Bir tekstil firmasının Oeko-Tex sertifikası alabilmesi için kullanımı kısıtlanmış ya da yasaklanmış olan kimyasalları kullanmaması gerekmektedir.

Tekstilde kullanılan boyarmaddeler, baskı maddeleri, hammedeler, bitim ve geliştirme için kullanılan kimyasalların yapılışında bulunan zararlı metaller imkânlar dahilinde yasaklanarak kullanımı kısıtlanır ya da tamamen kaldırılır. Ayrıca insan vücudunun belirli bir pH a sahip olması da seçilen kimyasalların pH’ının da uygun olarak belirlenmesini önemli kılar. Uygun seçilmeyen durumlarda ciltte alerjik kızarmalar gibi rahatsızlıklar ve tahrişler görülebilir. Bebek giysileri, gecelik, günlük giysiler ve ev tekstilleri gibi 4 ana gruba hitap ederek oluşturulan kriterler mevcuttur.

Bir tekstil ürününün, standartta belirtilen şartları yerine getirmesi durumunda başvuru sahibine “Confindence in textiles passed for harmful substances according to Eko-tex standard 100” (Tekstillerde Güven Oeko-Tex 100 standardına göre zararlı madde içermez) yazısı bulunan etiketi kullanma hakkı verilmektedir. Eko-tex etiketi uluslararası güvenilirliği ifade eden bir ekolojik kalite markasıdır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?