Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) Danışmanlığı

YYS – Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü

Kalibre Proje Ekibi, Gümrük İşlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği doğrultusunda işletmelerin “Yetkilendirilmiş Yükümlü Belgesi” alması için etkin bir proje yönetimi hizmeti sunmaktadır. Tüm gerçekleştirdiği hizmetlerde Proje Yönetimi prensiplerine uygun olarak projeyi planlayan, uygulayan/uygulatan, kontrol eden ve plana uygun sürecin tamamlanmasını sağlayan ekibimiz Yetkilendirilmiş Yükümlülük Belgesini almak isteyen işletmelere destek olmaktadır.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü ile işletmeler bir nevi “güvenilir firma” yetkinliğine erişmektedir. Yetkilendirilmiş Yükümlü Belgesine sahip işletmeler, gümrük yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmekte, tüm eşya hareketlerine ilişkin kayıtların sistematik, düzenli ve izlenebilir olmasını sağlamakta, mali yeterlilik kriterlerini sağlamakta, tedarik zinciri güvenliği şartlarını yerine getirmekte ve etkin bir iç denetim (oto kontrol) sistemine sahip olmaktadır.

Uluslararası bir statü olan AEO – Authorised Economic Operator (Yetkili Ekonomik Operatör) statüsünün ülkemizdeki karşılığı olan YYS – Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsüne sahip işletmelere gümrük işlemlerinde önemli kolaylıklar ve imtiyazlar tanınmaktadır.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsünü hangi kuruluşlar alabilir? 

Türkiye Gümrük Bölgesinde (Serbest Bölgeler dahil) yerleşik, en az 3 yıldır faaliyette bulunan gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kurum ve kuruluşları Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsüne sahip olabilir.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü için rehberiniz: KALİBRE MÜHENDİSLİK & DANIŞMANLIK – 444 9001

Teklif isteyin, sizi arayalım.

İhtiyacınızı sizinle belirleyerek iş geliştirme süreçlerinizi iyileştiriyoruz. Sunduğumuz hizmetleri firmanızın ihtiyacına göre şekillendirerek iş sürekliliğinizi arttırıyor, yönetmeliklere uyumluluğunuzu sağlıyoruz.

Teklif İsteyin