Bilgilendirme: İnternet sitemiz yenilendi. Fikirlerini bizimle paylaş.

Blog

Çocukların Kişisel Verilerinin Korunması

kvkk
Bilgi Güvenliği

Çocukların Kişisel Verilerinin Korunması

Çocukların Kişisel Verilerini Korurken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Günümüzün getirdiği teknoloji ile birlikte gerek yetişkinler gerek ise çocuklar dijital yaşamın bir parçasını oluşturmaktadır. Dijital yaşamın hayatımıza kattığı olumlu durumların yanında kişisel veri mahremiyetimizi tehdit edecek birçok negatif getirisi de bulunmaktadır. Yetişkin bireyler kişisel veri tehditlerinin farkında olup, engelleyebilmektedir. Fakat çocuklar için bu durum farklıdır. Dijital yaşamın gereği olarak ebeveynlerin kişisel veri, çevrim içi mahremiyet gibi konularda çocukları bilgilendirmeleri, bu konuların günlük yaşamın bir parçası haline getirilmesi gerekir.

Çevrim İçi Ortamlarda Kişisel Veri Güvenliği

Çevirim içi ortamlarda karşılaşılabilecek tehlikelerin, gerçek yaşantımızda karşımıza çıkabilecek tehlikelerden farklı olmadığı gerçeği çocuklara aktarılmalıdır. Çevrim içi ortamlarda, kişisel verilerini ( ad, soyad, kimlik bilgileri, fotoğraf,  vb.) tam olarak    açıklamamaları gerektiği çocuklara bildirilmelidir. İmkan doğrultusunda çocuğun çevrim içi ortamlara katılması durumunda yetişkin gözetiminde olması güvenlik ve kişisel verilerin korunumu açısından daha sağlıklı bir ortam oluşturur.

Çocukların çevrim içi faaliyet uygulamalarını kullanmadan ya da herhangi bir web sitesini ziyaret etmeden önce kişisel verilerin korunmasına yönelik aydınlatma metni, gizlilik politikası, veri politikası, vb. metinler çocuklar eşliğinde okunmalıdır. Kişisel verileri tehdit edici bir durum fark edilirse çocuklar bilgilendirilmeli ve uyarılmalıdır.

Sosyal Medyada Kişisel Verilerin Güvenliği

Dijital yaşam ile birlikte birçok sosyal medya uygulaması hayatımızda yerini aldı. Teknoloji çağının getirileri ile birlikte çocuklar da kullandıkları kişisel akıllı cihazlar ile sosyal medya uygulamaların erişim sağlayabilmektedir. Çocukların adına oluşturulan tüm sosyal medya hesapları ebeveyn kontrolünde olmalıdır. Genel olarak tüm dijital, teknolojik hamleler bu kontrol kapsamında yer almalıdır.

Çocuklara, sosyal medyada başkasına ait izinsiz fotoğraf, video, kişisel verileri paylaşmaması gerektiği bildirilmelidir. Aynı zamanda kendisine ait verilerin de izinsiz paylaşılması durumunda güvenebileceği bir yetişkine durumu anlatması, danışması gerektiği bildirilmelidir.

Çocuklar gizlilik ayarları konusunda araştırmaya teşvik edilmelidir. İnternet sitelerinin, internet bağlantısı oyuncakların, oyun konsollarının ya da uygulamaların konum, fotoğraf arşivi gibi birçok kişisel bilgiye ulaşabilme ihtimali olduğu çocuğa aktarılmalıdır.

Güvenli şifre oluşturma konusunda da bilgi sahibi olması internet sitelerinde ve sosyal medya uygulamalarında oluşturulan hesap güvenliğini olumlu yönde etkileyebileceği çocuğa aktarılmalıdır.

En önemli önlem etkeni olarak, dijital yaşamın getirisi ile birlikte kişisel verilerin korunumu günlük sohbet konusu haline getirilmelidir. Çocuklara karşılaştıkları her türlü durumda güvenebileceği bir yetişkine başvurup, danışabileceği empoze edilmedir.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?